Athletics

Our Philosophy

One of the pillars of a St. Andrew’s education is Athletics. We endeavor to provide a comprehensive and varied athletic program for all students. By design, we create opportunities for students to have a quality experience regardless of their background, interest, or level of expertise. This begins in the Middle School when students participate in a sport, or fitness, each trimester. It continues in the Upper School with programs at both the varsity and junior varsity level.

Upper School athletics consist of 21 interscholastic programs of 33 teams formed according to ability. Most programs include varsity and junior varsity squads. Varsity teams strive to compete at the highest levels, guided by visionary leadership from our coaches while emphasizing sportsmanship and teamwork. At the junior varsity level, success in competition is encouraged, while dynamic growth in skill building and participation are the primary goals. Girls teams compete in the 16-member Independent School League (ISL). Boys teams compete in the seven-member Mid-Atlantic Conference (MAC).
 
Middle School athletics offers a wide range of interscholastic sports, as well as non-competitive physical fitness activities. The emphasis is on skill building, conditioning, teamwork, and sportsmanship. Students choose an activity for each academic trimester according to the season.
 

Follow Our Teams on Twitter

Varsity Championships

List of 2 items.

  • MAC

    2019 Boys Lacrosse
    2018 Boys Lacrosse
    2017 Boys Soccer
    2015 Boys Basketball
    2010 Golf
    2009 Boys Track and Field
    2009 Golf
    2008 Golf
    2007 Golf
    2003 Boys Cross Country
    2003 Boys Soccer
    2002 Boys Lacrosse
  • ISL

    2017 Girls Basketball
    2015 Girls Volleyball 
    2010 Girls Basketball
    2007 Girls Lacrosse
    2006 Girls Lacrosse
    2005 Girls Soccer
    2005 Girls Cross Country
    2000 Girls Soccer

All-MAC and All-ISL

List of 2 items.

  • MAC

    2019
    Sam Beesley- Cross Country
    Thomas Casasola – Cross Country
    Juan Molina- Soccer
    Rodrigo Ortiz Mena- Soccer
    Gage Adam- Soccer
    Peter Bronson- Soccer
    Kamari Williams- Basketball
    Heru Bligen- Basketball
    Colin Smalls- Basketball
    Thomas Casasola- Wrestling
    Dean Brown- Baseball
    JT Holeman- Tennis
    Sam Beesley- Track and Field
    Chase Noah- Lacrosse
    Stephen Bickel- Lacrosse
    Liam Savage- Lacrosse
    Tony Diallo- Lacrosse
    Ethan Opdahl- Lacrosse
    Wyatt Murphy- Lacrosse
    Jordan Opdahl- Lacrosse

    2018
    Heru Bligen - Basketball
    Justin Nwosu - Basketball
    Luke Armbruster - Track and Field
    Justin Nwosu - Track and Field
    Stephen Bickel - Lacrosse
    Tony Diallo - Lacrosse
    Chase Noah - Lacrosse
    Liam Savage - Lacrosse
    Jared Postal - Lacrosse
    Thomas Casasola - Wrestling

    2017
    Heru Bligen - Basketball
    Anthony Duruji - Basketball
    Luke Armbruster - Cross Country
    Stephen Bickel - Lacrosse
    Tony Diallo - Lacrosse
    Chase Noah - Lacrosse
    Alex Smith - Lacrosse
    Gage Adam - Soccer
    Juan Molina - Soccer
    Luke Bennett - Tennis
    Luke Armbruster - Track and Field
    Zein Haidar - Track and Field
    Christopher Smalls - Track and Field
    Liam Corrigan-Reich - Wrestling
    Zein Haidar - Wrestling

    2016
    Anthony Duruji - Basketball
    Tyler Stewart - Basketball
    Luke Armbruster - Cross Country
    Will Hughes - Lacrosse
    Alex Smith - Lacrosse
    Gage Adam - Soccer
    Juan Molina - Soccer
    Luke Bennett - Tennis
    Matthew Thrower - Track and Field
    Tristan Chen - Wrestling
    Zein Haidar - Wrestling

    2015
    Marcus Adkison - Basketball
    Myles Law - Basketball
    Jace Buchek - Lacrosse
    Husam Shabazz - Lacrosse
    Alex Smith - Lacrosse
    Gage Adams - Soccer
    James McLeish - Soccer
    William Feigert - Tennis
    Myles Law - Track and Field
    Jace Buchek - Wrestling
    Tristan Chen - Wrestling

    2014
    Collin Smith - Baseball
    Marcus Adkison - Basketball
    Cedrick McFadden - Basketball
    Justin Gorton - Golf
    Adam Reiskin - Golf
    Jace Buchek - Lacrosse
    Ian Decker - Soccer
    Michael McDonnell-Diaz - Soccer
    Connor Orr - Soccer
    Alex Smith - Soccer
    Chris Quintero - Tennis
    Alex Armbruster - Track and Field
    Eric Magalhaes - Track and Field
    Drew Singleton - Track and Field
    Matthew Thrower - Track and Field
    Jace Buchek - Wrestling
    Aidan Herderschee - Wrestling
    Adam Parker - Wrestling

    2013
    Collin Smith - Baseball
    Marcus Adkison - Basketball
    Cedrick McFadden - Basketball
    Alex Armbruster - Cross Country
    Bobby Banks - Lacrosse
    Michael McShane - Soccer
    Husam Shabazz - Soccer
    Chris Quintero - Tennis
    Chris Reneberg - Tennis
    Alex Armbruster - Track and Field

    2012
    Philip Werner - Baseball
    Alex Armbruster - Cross Country
    E.J. Douglass - Cross Country
    Richard Koch - Golf
    Adam Broeckaert - Lacrosse
    Michael McDonnell-Diaz - Soccer
    Sam Nyitray - Soccer
    Ben Simpson - Soccer
    Chris Reneberg - Tennis
    Alex Armbruster - Track and Field

    2011
    Philip Werner - Baseball
    E.J. Douglass - Cross Country
    Michael Fuller - Golf
    Sam Nyitray - Soccer
    Michael Fuller - Tennis
    Andres Grimm - Track and Field
    Kyle Hardy - Track and Field
    John Peatross - Track and Field
    Forest Goldsten - Wrestling
    Adam Parke - Wrestling
    Josh Sennett - Wrestling

    2010
    Tucker Brown - Baseball
    Philip Shulman - Baseball
    Mark Small - Basketball
    E.J. Douglass - Cross Country
    Michael Fuller - Golf
    Tim Gregg - Golf
    Richard Koch - Golf
    Philip Doerr - Lacrosse
    Charlie Sparks - Soccer
    Daniel Belchamber - Tennis
    John Peatross - Track and Field

    2009
    Christian Robertson - Baseball
    Alex Zurn - Basketball
    Tom Belikove - Cross Country
    Jeremy Burke - Golf
    Tim Gregg - Golf
    Darian Conklin - Soccer
    Noah Platt - Soccer
    Daniel Belchamber - Tennis
    Tom Believe - Track and Field
    Jake Gadbaw - Track and Field
    Pablo Galicia-Almanza - Track and Field
    Dylan Thayer - Track and Field
    Alex Zurn - Track and Field
    Will Carr - Wrestling
    Daniel Parker - Wrestling

    2008
    Remick Smothers - Baseball
    Alex Zurn - Basketball
    Tom Belikove - Cross Country
    Dylan Thayer - Cross Country
    Jeremy Burke - Golf
    Michael Fuller - Golf
    Ralfe Hickman - Golf
    Darian Conklin - Soccer
    Alex Zurn - Soccer
    Tom McMackin - Tennis
    Will Carr - Wrestling

    2007
    Curtis Wilson - Baseball
    Alex Zurn - Baseball
    Ian Hendrie - Basketball
    Pablo Galicia-Almanza - Cross Country
    Dylan Thayer - Cross Country
    Jeremy Burke - Golf
    Ralfe Hickman - Golf
    Lee Miller - Golf
    Nathan Richter - Golf
    Ian Hendrie - Soccer
    Alex Zurn - Soccer
    Tom McMackin - Tennis
    Joe Peterson - Track and Field

    2006
    Curtis Wilson - Baseball
    Tom Belikove - Cross Country
    Joe Peterson - Cross Country
    Dylan Thayer - Cross Country
    Chas Duvall - Golf
    Lee Miller - Golf
    Nino Romani - Lacrosse
    Ian Hendrie - Soccer
    Isaac O'Dell - Tennis
    Nat Nash - Wrestling

    2005
    David Sanders - Baseball
    Curtis Wilson - Baseball
    Matt Edenbaum - Basketball
    Tom Belikove - Cross Country
    John Kiernan - Cross Country
    Joe Peterson - Cross Country
    Lee Miller - Golf
    Will Amling - Lacrosse
    Matt Edenbaum - Lacrosse
    Jamie Fowler - Lacrosse
    Chris Knox - Lacrosse
    Curtis Wilson - Soccer
    Addison McCoubrey - Tennis
    Nat Nash - Wrestling

    2004
    David Sanders - Baseball
    Curtis Wilson - Baseball
    Michael Bryan - Cross Country
    Bob Jeffrey - Cross Country
    Joe Peterson - Cross Country
    Nathan Richter - Golf
    Michael Brown - Lacrosse
    Jamie Fowler - Lacrosse
    Chris Knox - Lacrosse
    Warren Rizzi - Lacrosse
    Andy Goldstein - Soccer
    C.J. Hersh - Soccer
    Aaron Vinnik - Soccer
    Jack McMackin - Tennis

    2003
    Doug Bower - Baseball
    Michael Bryan - Cross Country
    David Magida - Cross Country
    Will Bateman - Golf
    Michael Brown - Lacrosse
    Paddy Hart - Lacrosse
    Warren Rizzi - Soccer
    Aaron Vinnik - Soccer
    Alex De Los Rios - Tennis

    2002
    Doug Bower - Baseball
    Charlie Waterman - Basketball
    David Magida - Cross Country
    Ben Armstrong - Lacrosse
    Billy Arzt - Lacrosse
    Alex McColough - Lacrosse
    Paddy Hart - Soccer
    Ryan Hathaway - Soccer
    Alex De Los Rios - Tennis

    2001
    Mike McGuiness - Baseball
    David Magida - Cross Country
    Billy Arzt - Lacrosse
    Alex McColough - Lacrosse
    Richard Brushett - Soccer
    Charlie Waterman - Soccer
    Mark King - Tennis

    2000
    Ed Joseph - Baseball
    P.J. Hart Cross - Country
    David Magida - Cross Country
    Andrew Carey - Lacrosse
    Mark Lipscomb - Lacrosse
    Ben Cantwell - Soccer
    Chris Robinson - Soccer
    Jonathan Rogers - Tennis
    Ed Joseph - Wrestling

    1999
    Mike Stevens - Baseball
    P.J. Hart Cross - Country
    Chris Burns - Lacrosse
    Mark Lipscomb - Lacrosse
    Peter Rosan - Lacrosse
    Ben Cantwell - Soccer
    Jonathan Rogers - Tennis

    1998
    P.J. Hart - Cross Country
    Ben Cantwell - Soccer
    Graham Keithley - Soccer
  • ISL

    2019
    Ally Mitchell- Cross Country
    Sophie Barnello- Tennis
    Carrington Ray- Volleyball
    Simone Foreman- Basketball

    2018
    Brooke Anya - Baskeball
    Ali Mikaele - Basketball
    Abby Gravel - Lacrosse
    Megan Blaine - Softball

    2017
    Ali Mikaele - Basketball
    Samantha Winter - Basketball
    Joy Reeves - Cross Country
    Megan Blaine - Softball
    Sophie Barnello - Tennis

    2016
    Ali Mikaele - Basketball
    Samantha Winter - Basketball
    Hannah Belin - Lacrosse
    Olivia Bronson - Soccer
    Megan Blaine - Softball
    Sophie Barnello - Tennis
    Faith Fisher - Tennis
    Raylene Parkinson - Volleyball

    2015
    Faith Fisher - Tennis
    Raylene Parkinson - Volleyball
    Samantha Winter - Basketball

    2014
    Hannah King - Basketball
    Mackenzie Kynoch - Cross Country
    Lindy Hill - Lacrosse
    Jarena Harmon - Soccer
    Faith Fisher - Tennis
    Jarena Harmon - Track and Field
    Hannah King - Volleyball

    2013
    Jarena Harmon - Basketball
    Hannah King - Basketball
    Mackenzie Kynoch - Cross Country
    Lindy Hill - Lacrosse
    Jarena Harmon - Soccer
    Kate Fuller - Tennis
    Hannah King - Volleyball

    2012
    Caroline Graves - Soccer
    Jarena Harmon - Soccer
    Kaitlin Smith - Volleyball

    2011
    Claire Devaney - Basketball
    Alex Hastings - Soccer
    Isabell Delcea - Tennis
    Christina Farley - Volleyball
    Kaitlin Smith - Volleyball

    2010
    Nikki Azzara - Basketball
    Claire Devaney - Basketball
    Steph Shaw - Lacrosse
    Alex Hastings - Soccer
    Christina Farley - Volleyball

    2009
    Nikki Azzara - Basketball
    Claire Devaney - Basketball
    Lisa Nash - Lacrosse
    Meghan Nash - Lacrosse
    Dominique Samuels - Softball
    Kelsey Beveridge - Volleyball

    2008
    Nikki Azzara - Basketball
    Claire Devaney - Basketball
    Yaa Addison - Cross Country
    Lisa Nash - Lacrosse

    2007
    Alex Azzara - Basketball
    Yaa Addison - Cross Country
    Lisa Nash - Lacrosse

    2006
    Alex Azzara - Basketball
    Ashley Splaine - Softball
    Meghan Murphy - Track and Field

    2005
    Alex Azzara - Basketball
    Megan Murphy - Cross Country
    Nora Mann - Soccer
    Laura Norwind - Soccer

    2004
    Alex Azzara - Basketball
    Nora Mann - Soccer

    2003
    Julia Grecco - Cross Country
    Laura Norwind - Soccer

    2002
    Whitney Delphos - Cross Country
    Carolyn Ford - Soccer
    Laura Norwind - Soccer

    2001
    Kate Balou - Cross Country
    Carolyn Ford - Soccer

    2000
    Drew Sailor - Cross Country
    Addie Smith - Cross Country
    Ashley Ehrenreich - Lacrosse
    Carolyn Ford - Soccer

Congratulations to our 18-19 Champions!

Boys Lacrosse - MAC Regular Season and Tournament Champions

All-MAC
Sam Beesley (Cross Country)
Thomas Casasola (Cross Country)
Juan Molina (Soccer)
Rodrigo Ortiz Mena (Soccer)
Gage Adam (Soccer)
Peter Bronson (Soccer)
Kamari Williams (Basketball)

Heru Bligen (Basketball)
Colin Smalls (Basketball)
Thomas Casasola (Wrestling)
Dean Brown (Baseball)

JT Holeman (Tennis)
Sam Beesley (Track and Field)
Chase Noah (Lacrosse)
Stephen Bickel (Lacrosse)
Liam Savage (Lacrosse)
Tony Diallo (Lacrosse)
Ethan Opdahl (Lacrosse)
Wyatt Murphy (Lacrosse)
Jordan Opdahl (Lacrosse)

All-ISL
Ally Mitchell (Cross Country)
Sophie Barnello (Tennis)
Carrington Ray (Volleyball)
Simone Foreman (Basketball)

List of 1 items.

St. Andrew’s Episcopal School is a private, coeducational college preparatory day school for students in preschool (Age 2) through grade 12, located in Potomac, Maryland.