Athletics

Our Program

Our Philosophy

One of the pillars of a St. Andrew’s education is Athletics. We endeavor to provide a comprehensive and varied athletic program for all students. By design, we create opportunities for students to have a quality experience regardless of their background, interest, or level of expertise. This begins in the Middle School when students participate in a sport, or fitness, each trimester. It continues in the Upper School with programs at both the varsity and junior varsity level.

Upper School athletics consist of 21 interscholastic programs of 33 teams formed according to ability. Most programs include varsity and junior varsity squads. Varsity teams strive to compete at the highest levels, guided by visionary leadership from our coaches while emphasizing sportsmanship and teamwork. At the junior varsity level, success in competition is encouraged, while dynamic growth in skill building and participation are the primary goals. Girls teams compete in the 16-member Independent School League (ISL). Boys teams compete in the seven-member Mid-Atlantic Conference (MAC).
 
Middle School athletics offers a wide range of interscholastic sports, as well as non-competitive physical fitness activities. The emphasis is on skill building, conditioning, teamwork, and sportsmanship. Students choose an activity for each academic trimester according to the season.
 

Follow Our Teams on Twitter

Varsity Championships

List of 2 items.

  • MAC

    2018 Boys Lacrosse
    2017 Boys Soccer
    2015 Boys Basketball
    2010 Golf
    2009 Boys Track and Field
    2009 Golf
    2008 Golf
    2007 Golf
    2003 Boys Cross Country
    2003 Boys Soccer
    2002 Boys Lacrosse
  • ISL

    2017 Girls Basketball
    2015 Girls Volleyball 
    2010 Girls Basketball
    2007 Girls Lacrosse
    2006 Girls Lacrosse
    2005 Girls Soccer
    2005 Girls Cross Country
    2000 Girls Soccer

All-MAC and All-ISL

List of 2 items.

  • MAC

    1998 
    P.J. Hart - Cross Country
    Ben Cantwell - Soccer 
    Graham Keithley - Soccer
     
    1999 
    Mike Stevens - Baseball 
    P.J. Hart Cross - Country 
    Chris Burns - Lacrosse 
    Mark Lipscomb - Lacrosse 
    Peter Rosan - Lacrosse 
    Ben Cantwell - Soccer 
    Jonathan Rogers - Tennis 
     
    2000 
    Ed Joseph - Baseball 
    P.J. Hart Cross - Country 
    David Magida - Cross Country 
    Andrew Carey - Lacrosse 
    Mark Lipscomb - Lacrosse 
    Ben Cantwell - Soccer 
    Chris Robinson - Soccer 
    Jonathan Rogers - Tennis 
    Ed Joseph - Wrestling 
     
    2001 
    Mike McGuiness - Baseball 
    David Magida - Cross Country 
    Billy Arzt - Lacrosse 
    Alex McColough - Lacrosse 
    Richard Brushett - Soccer 
    Charlie Waterman - Soccer 
    Mark King - Tennis 
     
    2002 
    Doug Bower - Baseball 
    Charlie Waterman - Basketball 
    David Magida - Cross Country 
    Ben Armstrong - Lacrosse 
    Billy Arzt - Lacrosse 
    Alex McColough - Lacrosse 
    Paddy Hart - Soccer 
    Ryan Hathaway - Soccer 
    Alex De Los Rios - Tennis 
     
    2003 
    Doug Bower - Baseball 
    Michael Bryan - Cross Country 
    David Magida - Cross Country 
    Will Bateman - Golf 
    Michael Brown - Lacrosse 
    Paddy Hart - Lacrosse 
    Warren Rizzi - Soccer 
    Aaron Vinnik - Soccer 
    Alex De Los Rios - Tennis 
     
    2004 
    David Sanders - Baseball 
    Curtis Wilson - Baseball 
    Michael Bryan - Cross Country 
    Bob Jeffrey - Cross Country 
    Joe Peterson - Cross Country 
    Nathan Richter - Golf 
    Michael Brown - Lacrosse 
    Jamie Fowler - Lacrosse 
    Chris Knox - Lacrosse 
    Warren Rizzi - Lacrosse 
    Andy Goldstein - Soccer 
    C.J. Hersh - Soccer
    Aaron Vinnik - Soccer 
    Jack McMackin - Tennis 
     
    2005 
    David Sanders - Baseball 
    Curtis Wilson - Baseball 
    Matt Edenbaum - Basketball 
    Tom Belikove - Cross Country 
    John Kiernan - Cross Country 
    Joe Peterson - Cross Country 
    Lee Miller - Golf 
    Will Amling - Lacrosse 
    Matt Edenbaum - Lacrosse 
    Jamie Fowler - Lacrosse 
    Chris Knox - Lacrosse 
    Curtis Wilson - Soccer 
    Addison McCoubrey - Tennis 
    Nat Nash - Wrestling 
     
    2006 
    Curtis Wilson - Baseball 
    Tom Belikove - Cross Country 
    Joe Peterson - Cross Country 
    Dylan Thayer - Cross Country 
    Chas Duvall - Golf 
    Lee Miller - Golf 
    Nino Romani - Lacrosse 
    Ian Hendrie - Soccer 
    Isaac O'Dell - Tennis 
    Nat Nash - Wrestling 
     
    2007 
    Curtis Wilson - Baseball 
    Alex Zurn - Baseball 
    Ian Hendrie - Basketball 
    Pablo Galicia-Almanza - Cross Country 
    Dylan Thayer - Cross Country 
    Jeremy Burke - Golf 
    Ralfe Hickman - Golf 
    Lee Miller - Golf 
    Nathan Richter - Golf 
    Ian Hendrie - Soccer 
    Alex Zurn - Soccer 
    Tom McMackin - Tennis 
    Joe Peterson - Track and Field 
     
    2008 
    Remick Smothers - Baseball 
    Alex Zurn - Basketball 
    Tom Belikove - Cross Country 
    Dylan Thayer - Cross Country 
    Jeremy Burke - Golf 
    Michael Fuller - Golf 
    Ralfe Hickman - Golf 
    Darian Conklin - Soccer 
    Alex Zurn - Soccer 
    Tom McMackin - Tennis 
    Will Carr - Wrestling 
     
    2009 
    Alex Zurn - Basketball 
    Tom Belikove - Cross Country 
    Jeremy Burke - Golf 
    Tim Gregg - Golf 
    Darian Conklin - Soccer 
    Noah Platt - Soccer 
    Daniel Belchamber - Tennis 
    Tom Believe - Track and Field 
    Jake Gadbaw - Track and Field 
    Pablo Galicia-Almanza - Track and Field 
    Dylan Thayer - Track and Field 
    Alex Zurn - Track and Field 
    Will Carr - Wrestling 
    Daniel Parker - Wrestling 
     
    2010 
    Tucker Brown - Baseball 
    Philip Shulman - Baseball 
    Mark Small - Basketball 
    E.J. Douglass - Cross Country 
    Michael Fuller - Golf 
    Tim Gregg - Golf 
    Richard Koch - Golf 
    Philip Doerr - Lacrosse 
    Charlie Sparks - Soccer 
    Daniel Belchamber - Tennis 
    John Peatross - Track and Field 
     
    2011
    Philip Werner - Baseball 
    E.J. Douglass - Cross Country 
    Michael Fuller - Golf 
    Sam Nyitray - Soccer 
    Michael Fuller - Tennis 
    Andres Grimm - Track and Field 
    Kyle Hardy - Track and Field 
    John Peatross - Track and Field 
    Forest Goldsten - Wrestling 
    Adam Parke - Wrestling 
    Josh Sennett - Wrestling 
     
    2012 
    Philip Werner - Baseball 
    Alex Armbruster - Cross Country 
    E.J. Douglass - Cross Country 
    Richard Koch - Golf 
    Adam Broeckaert - Lacrosse 
    Michael McDonnell-Diaz - Soccer 
    Sam Nyitray - Soccer 
    Ben Simpson - Soccer 
    Chris Reneberg - Tennis 
    Alex Armbruster - Track and Field 
     
    2013 
    Collin Smith - Baseball 
    Marcus Adkison - Basketball 
    Cedrick McFadden - Basketball 
    Alex Armbruster - Cross Country 
    Bobby Banks - Lacrosse 
    Michael McShane - Soccer 
    Husam Shabazz - Soccer 
    Chris Quintero - Tennis 
    Chris Reneberg - Tennis 
    Alex Armbruster - Track and Field 
     
    2014 
    Collin Smith - Baseball 
    Marcus Adkison - Basketball 
    Cedrick McFadden - Basketball 
    Justin Gorton - Golf 
    Adam Reiskin - Golf 
    Jace Buchek - Lacrosse 
    Ian Decker - Soccer 
    Michael McDonnell-Diaz - Soccer 
    Connor Orr - Soccer 
    Alex Smith - Soccer 
    Chris Quintero - Tennis 
    Alex Armbruster - Track and Field 
    Eric Magalhaes - Track and Field 
    Drew Singleton - Track and Field 
    Matthew Thrower - Track and Field 
    Jace Buchek - Wrestling 
    Aidan Herderschee - Wrestling 
    Adam Parker - Wrestling 
     
    2015 
    Marcus Adkison - Basketball 
    Myles Law - Basketball 
    Jace Buchek - Lacrosse 
    Husam Shabazz - Lacrosse 
    Alex Smith - Lacrosse 
    Gage Adams - Soccer 
    James McLeish - Soccer 
    William Feigert - Tennis 
    Myles Law - Track and Field 
    Jace Buchek - Wrestling 
    Tristan Chen - Wrestling 
     
    2016 
    Anthony Duruji - Basketball 
    Tyler Stewart - Basketball 
    Luke Armbruster - Cross Country 
    Will Hughes - Lacrosse 
    Alex Smith - Lacrosse 
    Gage Adam - Soccer 
    Juan Molina - Soccer 
    Luke Bennett - Tennis 
    Matthew Thrower - Track and Field 
    Tristan Chen - Wrestling 
    Zein Haidar - Wrestling 
     
    2017 
    Heru Bligen - Basketball 
    Anthony Duruji - Basketball 
    Luke Armbruster - Cross Country 
    Stephen Bickel - Lacrosse 
    Tony Diallo - Lacrosse 
    Chase Noah - Lacrosse 
    Alex Smith - Lacrosse 
    Gage Adam - Soccer 
    Juan Molina - Soccer 
    Luke Bennett - Tennis 
    Luke Armbruster - Track and Field 
    Zein Haidar - Track and Field 
    Christopher Smalls - Track and Field 
    Liam Corrigan-Reich - Wrestling 
    Zein Haidar - Wrestling 
     
    2018 
    Heru Bligen - Basketball 
    Justin Nwosu - Basketball 
    Luke Armbruster - Track and Field 
    Justin Nwosu - Track and Field 
    Stephen Bickel - Lacrosse 
    Tony Diallo - Lacrosse 
    Chase Noah - Lacrosse 
    Liam Savage - Lacrosse 
    Jared Postal - Lacrosse 
    Thomas Casasola - Wrestling
  • ISL

    2000
    Drew Sailor - Cross Country
    Addie Smith - Cross Country
    Ashley Ehrenreich - Lacrosse
    Carolyn Ford - Soccer
     
    2001
    Kate Balou - Cross Country
    Carolyn Ford - Soccer
     
    2002
    Whitney Delphos - Cross Country
    Carolyn Ford - Soccer
    Laura Norwind - Soccer
     
    2003
    Julia Grecco - Cross Country
    Laura Norwind - Soccer
     
    2004
    Alex Azzara - Basketball
    Nora Mann - Soccer
     
    2005
    Alex Azzara - Basketball
    Megan Murphy - Cross Country
    Nora Mann - Soccer
    Laura Norwind - Soccer
     
    2006
    Alex Azzara - Basketball
    Ashley Splaine - Softball
    Meghan Murphy - Track and Field
     
    2007
    Alex Azzara - Basketball
    Yaa Addison - Cross Country
    Lisa Nash - Lacrosse
     
    2008
    Nikki Azzara - Basketball
    Claire Devaney - Basketball
    Yaa Addison - Cross Country
    Lisa Nash - Lacrosse
     
    2009
    Nikki Azzara - Basketball
    Claire Devaney - Basketball
    Lisa Nash - Lacrosse
    Meghan Nash - Lacrosse
    Dominique Samuels - Softball
    Kelsey Beveridge - Volleyball
     
    2010
    Nikki Azzara - Basketball
    Claire Devaney - Basketball
    Steph Shaw - Lacrosse
    Alex Hastings - Soccer
    Christina Farley - Volleyball
     
    2011
    Claire Devaney - Basketball
    Alex Hastings - Soccer
    Isabell Delcea - Tennis
    Christina Farley - Volleyball
    Kaitlin Smith - Volleyball
     
    2012
    Caroline Graves - Soccer
    Jarena Harmon - Soccer
    Kaitlin Smith - Volleyball
     
    2013
    Jarena Harmon - Basketball
    Hannah King - Basketball
    Mackenzie Kynoch - Cross Country
    Lindy Hill - Lacrosse
    Jarena Harmon - Soccer
    Kate Fuller - Tennis
    Hannah King - Volleyball
     
    2014
    Hannah King - Basketball
    Mackenzie Kynoch - Cross Country
    Lindy Hill - Lacrosse
    Jarena Harmon - Soccer
    Faith Fisher - Tennis
    Jarena Harmon - Track and Field
    Hannah King - Volleyball
     
    2015
    Faith Fisher - Tennis
    Raylene Parkinson - Volleyball
    Samantha Winter - Basketball
     
    2016
    Ali Mikaele - Basketball
    Samantha Winter - Basketball
    Hannah Belin - Lacrosse
    Olivia Bronson - Soccer
    Megan Blaine - Softball
    Sophie Barnello - Tennis
    Faith Fisher - Tennis
    Raylene Parkinson - Volleyball
     
    2017
    Ali Mikaele - Basketball
    Samantha Winter - Basketball
    Joy Reeves - Cross Country
    Megan Blaine - Softball
    Sophie Barnello - Tennis
     
    2018
    Brooke Anya - Baskeball
    Ali Mikaele - Basketball
    Abby Gravel - Lacrosse
    Megan Blaine - Softball

Congratulations to our 17-18 Champions!

Boys Soccer - MAC Regular Season Co-Champions
Boys Lacrosse - MAC Regular Season Champions
Girls Cross Country - Small School State Champions

All-MAC
Heru Bligen (Basketball)
Justin Nwosu (Basketball) (Track and Field)
Luke Armbruster (Track and Field)
Roman Toepler (Track and Field)
Stephen Bickel (Lacrosse)
Tony Diallo (Lacrosse)
Chase Noah (Lacrosse)
Liam Savage (Lacrosse)
Jared Postal (Lacrosse)
Thomas Casasola (Wrestling)

All-ISL
Brooke Anya (Basketball)
Ali Mikaele (Basketball)
Abby Gravel (Lacrosse)
Megan Blaine (Softball)

List of 1 items.

List of 1 items.

St. Andrew’s Episcopal School is a private, coeducational college preparatory day school for students in preschool (Age 2) through grade 12, located in Potomac, Maryland.